Przyjrzyjmy się widzeniu

Dzięki oczom dostrzegamy kształty, kolory i ruch, a także oceniamy odległość,wysokość i inne cechy otaczającego nas świata.

W jaki sposób widzisz

Obrazy, które widzimy tworzy światło odbite od otaczających nas przedmiotów. Światło wnika do wnętrza oka przez źrenicę. Wraz z soczewką rogówka załamuje promienie światła (refrakcja), skupiając je na siatkówce znajdującej się w tylnej części oka. Powierzchnia siatkówki pokryta jest milionami komórek wrażliwych na światło, tzw. fotoreceptorów. Są nimi pręciki i czopki. Czopki odpowiadają za widzenie w ciągu dnia – pozwalają nam dostrzec szczegóły i barwy – pręciki natomiast umożliwiają nam widzenie po zmroku. Siatkówka przetwarza światło na sygnały elektryczne. Sygnały te przesyłane są przez nerw wzrokowy do mózgu, który interpretuje to co widzimy zamieniając w obraz.

W jaki sposób widzisz wyraźnie

Soczewka oka umożliwia nam ostre widzenie. Regulacja ostrości odbywa się automatycznie przy użyciu mięśni, które zmieniają kształt soczewki, pomagając nam skupiać wzrok na obiektach znajdujących się
w różnych odległościach. Tęczówka, czyli kolorowa część oka, kontroluje ilość światła przenikającego przez źrenicę do wnętrza oka.

Czy wiesz, że…?

Mrugamy około 12 razy na minutę. Przy każdym mrugnięciu, powieka rozprowadza na powierzchni oka łzy, co pozwala nawilżyć i oczyścić oko.