Zadbaj o wzrok

Zdrowy wzrok ma ogromne znaczenie dla dobrego samopoczucia i kondycji. W związku z faktem, iż większość problemów ze wzrokiem pojawia się w starszym wieku, dbanie o oczy przez osoby starsze jest koniecznością.

Jak chronić swoje oczy

Oczy są wyposażone w naturalne mechanizmy ochronne, takie jak brwi, rzęsy i rogówkę (przejrzystą warstwę pokrywającą tęczówkę i źrenicę). Możemy zapewnić oczom dodatkową ochronę, aby utrzymywać je w dobrym zdrowiu. Poznaj praktyczne wskazówki firmy Hoya, jak zadbać o wzrok:

  • Zapoznaj się z historią chorób w rodzinie: Sprawdź, jakie choroby występowały u członków twojej rodziny i poddawaj się regularnym kontrolnym badaniom lekarskim. Czy któryś z członków twojej rodziny lub ty sam chorujesz na cukrzycę lub nadciśnienie tętnicze? Czy masz więcej niż 65 lat? Każdy
    z tych czynników może zwiększać ryzyko wystąpienia  chorób oczu lub zaburzeń wzroku, które mogą grozić utratą wzroku.
  • Regularny wysiłek fizyczny: Aktywność fizyczna wpływa korzystnie zarówno na ogólny stan zdrowia jak i zdrowie oczu.
  • Zrównoważona dieta: Liczne badania potwierdziły, że spożywanie antyoksydantów może obniżyć ryzyko wystąpienia zaćmy. Antyoksydanty dostarczamy do organizmu spożywając owoce oraz warzywa o jasnym zabarwieniu lub ciemnozielone. Spożywanie ryb bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3 może również obniżyć ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej (AMD).
  • Rzuć palenie: Zagrożenia będące skutkiem palenia tytoniu są powszechnie znane. Palenie zwiększa  ryzyko wystąpienia chorób oczu związanych z wiekiem, takich jak zaćma czy zwyrodnienie plamki.
  • Chroń oczy przed promieniowaniem UV: Przebywając na słońcu zawsze zakładaj okulary korekcyjne lub przeciwsłoneczne (dostępne są także okulary przeciwsłoneczne z korekcją),zatrzymujące 100% szkodliwego promieniowania UV. Stosowanie odpowiednich soczewek okularowych lub powłok ochronnych ma szczególne znaczenie, jeśli spędzasz czas nad wodą, na plaży lub śniegu – jasne powierzchnie mogą powodować potencjalnie niebezpieczny efekt oślepienia i odbijać światło słoneczne.
  • Chroń oczy przed światłem niebieskim: Spędzaj jak najmniej czasu korzystając z ekranów urządzeń elektronicznych. W trakcie pracy przy komputerze rób regularne przerwy i zainwestuj w soczewki okularowe ze specjalną powłoką antyrefleksyjną np. BlueControl, która ogranicza ilość docierającego do oka szkodliwego światła niebieskiego emitowanego przez ekrany cyfrowe.
  • Zwracaj uwagę na zmiany w widzeniu: Jeśli zauważysz jakąkolwiek różnicę. Objawy, na które należy zwracać uwagę to podwójne lub niewyraźne widzenie, trudności z widzeniem przy słabym oświetleniu, błyski światła, widzenie za mgłą i ból oczu.

Czy wiesz, że…?

Kontrolne badanie wzroku należy przeprowadzać nie rzadziej niż co dwa lata.