Zadbaj o zdrowie swoich oczu

Prawidłowe widzenie ma podstawowe znaczenie w naszym codziennym życiu. Podejmując niżej opisane działania, pozwalające zachować zdrowy tryb życia i chronić oczy przed wysiłkiem i urazami, możesz uniknąć lub złagodzić skutki wielu chorób oczu.

Powszechnie występujące choroby oczu

Najczęściej występujące choroby oczu to:

  • Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD): Do zwyrodnienia plamki żółtej dochodzi, gdy część oka odpowiedzialna za widzenie centralne nie jest już w stanie prawidłowo wypełniać swojej funkcji. Centralna cześć obrazu staje się niewyraźna, natomiast widzenie peryferyjne jest nadal dobre. Zaburzenie to najczęściej dotyka osób po 50 roku życia.
  • Zapalenie spojówek: U osoby z zapaleniem spojówek, oczy są zaczerwienione i swędzą, w niektórych przypadkach na rzęsach osadza się kleista wydzielina. Zapalenie zazwyczaj ustępuje w ciągu dwóch tygodni. Jeżeli utrzymuje się dłużej, należy zwrócić się do lekarza.
  • Jaskra: Choroba rozwija się w wyniku wzrostu ciśnienia w gałce ocznej, kiedy płyn wypełniający przednią część oka nie może prawidłowo z niego odpływać. Podwyższone ciśnienie może doprowadzić do uszkodzenia nerwu wzrokowego (łączącego oko z mózgiem) i włókien nerwowych siatkówki (wrażliwej na światło tkanki znajdującej się w tylnej części oka). Skutkiem tych zmian może być trwała utrata wzroku. Czynniki ryzyka wystąpienia jaskry obejmują: występowanie choroby w rodzinie, migreny, wysokie ciśnienie tętnicze oraz otyłość. W przypadku wczesnego podjęcia leczenia, możliwe jest spowolnienie lub zatrzymanie postępu choroby, przy zastosowaniu leczenia farmakologicznego, zabiegu laserowego lub chirurgicznego.
  •  Stożek rogówki: Postępująca choroba oczu polegająca na osłabieniu struktury prawidłowo ukształtowanej rogówki i zmianie jej kształtu na stożkowaty. Stożkowata rogówka zmienia kierunek promieni światła trafiających do oka, powodując nasilającą się krótkowzroczność oraz problemy ze zniekształceniem i nieostrością obrazu. Stożek rogówki może występować w jednym lub obu oczach, często pojawia się w wieku nastoletnim lub po 20 roku życia. Przyczyny występowania stożka rogówki są złożone i obejmują predyspozycje genetyczne oraz nadmierny kontakt
    z promieniowaniem ultrafioletowym.